Pievienojies mums:

Biežāk uzdotie jautājumi par OCTA apdrošināšanu

OCTA polise

Vai man jāpērk jauna OCTA polise, ja auto beidzas līzings?

Ja beidzas auto lizings jauna OCTA nav jāpērk, ja auto pāriet līdzšinējā turētāja īpšumā. Jau par auto jauno īpašnieku kļūst cita persona, esošā OCTA vairs nav derīga.

Kas ir OCTA polise?

OCTA ir Sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polise. OCTA apdrošināšanu regulē "Sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums"

Kas ir OCTA kalkulators?

OCTA kalkulators ir sistēma kas pieslēgta visu Latvijas apdrošinātāju OCTA cenu aprēķinu sistēmām. Izmantojot OCTA kalkulatoru Tu vari ērti salīdzināt visu apdrošinātāju OCTA cenas vienuviet. OCTA kalkulators ļauj būtiski ieekonomēt laiku un naudu.

Kad stājas spēkā mana OCTA polise?

Portālā ABCpolise.lv iegādātās OCTA polises tiek izgatavotas 40 minūšu laikā no apmaksas saņemšanas brīža(OCTA pasūtījums par apmaksātu tiek uzskatīts kad apmaksa saņemta brokera kontā). Par polises spēkā esamību mēs Tevi informēsim nosūtot SMS un/vai rakstiski uz norādīto e-pasta adresi. Pirms sāk braukt, jāpārliecinās, ka OCTA polise ir izdota un stājusies spēkā LTAB sistēmā: https://services.ltab.lv/lv/CheckOcta .

Kā es zināšu kad jāatjauno mana OCTA polise?

Mēs Tev nosūtīsim atgādinājumu un atjaunojuma piedāvājumu 10 dienas pirms esošās OCTA polises beigu datuma(SMS+epasts).

Veicu rēķina apmaksu, bet nesaņēmu apstiprinājumu par polises izgatavošanu, ko darīt?

Iespējams esi veicis pārskaitījumu no bankas kura nav norādīta mūsu rēķinā. Šādā gadījumā atsūti maksājuma uzdevumu uz e-pastu info@abcpolise.lv, vai informē mūs zvanot 20018499 (parasti starpbanku pārskaitījums tiek izpildīts 1 darba dienas laikā, brīvdienās un svētku dienās starpbanku pārskaitījumi nenotiek.).

Vai OCTA polise ir jāvadā līdzi papīra formātā?

No 2008. gada 01. jūnija OCTA polise LR teritorijā papīra formātā nav obligāta, ieraksts par OCTA polises esamību glabājas Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja datu bāzē(LTAB), Ceļu policija, CSDD un citas institūcijas OCTA polises esamību pārbauda elektroniski LTAB datu bāzē. Izbraucot no LR teritorijas ņemiet līdzi OCTA polises izdruku.

Kur palikušas zaļās veidlapas un uzlīmes?

OCTA polišu vienotā parauga zaļās veidlapas vairs netiek izmantotas, to vietā Apdrošinātājs ir tiesīgs izsniegt jebkāda veida, formas, krāsas polisi pēc saviem ieskatiem, uzlīmes vairs netiek izsniegtas no 2008. gada 01. jūnija.

Vai man jāņem līdzi polises oriģināls dodoties uz ārzemēm

Dodoties uz ārzemēm ņem līdzi OCTA polises izdruku. Citu valstu ceļu policistiem Latvijas OCTA polišu reģistrs nav pieejams, tādēļ polises izdruka jāņem līdzi.

Kādās valstīs ir derīga mana OCTA polise?

OCTA standartlīgums attiecas uz visiem Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem. Tas ir spēkā Latvijas un Eiropas Ekonomikas zonas teritorijā: Lietuvā, Igaunijā, Austrijā, Beļģijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Itālijā, Īrijā, Kiprā, Lielbritānijas Apvienotajā Karalistē un Ziemeļīrijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Polijā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Vācijā, Ungārijā un Zviedrijā, Šveicē, Lihtenšteinā, Īslandē un Norvēģijā. Ja vēlies doties uz Albāniju, Andoru, Bulgāriju, Bosniju un Hercegovinu, Baltkrieviju, Izraēlu, Irānu, Maroku, Moldovu, Maķedoniju, Rumāniju, Serbiju, Melnkalni, Tunisiju, Turciju un Ukrainu. Tev būs jāiegādājas Zaļā karte. Zaļā karte nepieciešama zaļās kartes sistēmas dalībvalstīs.

Vai es varu piedalīties ceļu satiksmē bez OCTA?

Piedaloties ceļu satiksmē, OCTA polise ir obligāta, to nosaka likums.
Sods par braukšanu bez OCTA polises ir 60lati, kā arī izraisot ceļu satiksmes negadījumu bez OCTA polises, Tev būs jāsedz cietušai personai nodarītie morālie un materiālie zaudējumi. Ja Tev ir OCTA polise, par zaudējumu atlīdzināšanu parūpēsies apdrošinātājs.

Cik maksā OCTA?

Apdrošināšanas prēmijas apmēru nosaka apdrošinātājs, atbilstoši transportlīdzekļa veidam, auto vecumam, jaudai, izmantošanas mērķim, īpašnieka apdrošināšanas vēsturei un citiem risku ietekmējošiem faktoriem. Kā viens no galvenajiem prēmijas apmēra noteicošajiem faktoriem ir Bonus Malus klase.

Kas ir Bonus - Malus klase?

BM klase ir konkrētam apdrošinājuma ņēmējam (īpašnieka/turētāja) un viņa transportlīdzeklim(iem) noteikta riska klase. Vairāk par BM klasēm lasiet šeit

No kā mani pasargā OCTA un kādus zaudējumus tā sedz?

OCTA polise sedz:
Zaudējumus, ko esi nodarījis trešās personas veselībai un/vai īpašumam, ceļu satiksmes negadījumā, kas noticis Tavas vainas dēļ. Zaudējumus, ko nodarījusi cita persona Tavai veselībai un/vai tavam īpašumam, ceļu satiksmes negadījumā, kas noticis citas personas vainas dēļ.
Par zaudējumiem uzskatāmi:
*19.pants. Personai nodarītie zaudējumi
(1) Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie materiālie zaudējumi ir zaudējumi sakarā ar cietušās personas:
1) ārstēšanu;
2) pārejošu darbnespēju;
3) darbspēju zaudējumu;
4) nāvi.
(2) Ceļu satiksmes negadījumā personai nodarītie nemateriālie zaudējumi ir zaudējumi, kas saistīti ar sāpēm un garīgām ciešanām sakarā ar:
1) cietušās personas fizisku traumu;
2) cietušās personas sakropļojumu, invaliditāti;
3) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā nāvi;
4) apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1.grupas invaliditāti.
(3) Apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem materiālajiem un nemateriālajiem zaudējumiem nosaka Ministru kabinets.

*25.pants. Mantai nodarītie zaudējumi
Ceļu satiksmes negadījumā trešās personas mantai nodarītais zaudējums ir zaudējums, kas radies:
1) sakarā ar transportlīdzekļa bojājumu vai bojāeju;
2) sakarā ar ceļa, ceļa būves, ēkas vai būves bojājumu vai bojāeju;
3) sakarā ar cita personai piederošā īpašuma, izņemot šā panta 1. un 2.punktā minēto īpašumu, bojājumu vai bojāeju;
4) veicot nepieciešamos ceļu satiksmes negadījumā cietušo personu glābšanas darbus;
5) sakarā ar cietušās personas nogādāšanai ārstniecības iestādē izmantotā transportlīdzekļa bojājumu vai šā transportlīdzekļa salona notraipīšanu;
6) evakuējot transportlīdzekļus no ceļu satiksmes negadījuma vietas;
7) sakarā ar kaitējumu videi.

*Izraksts no Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma.

Kādi ir OCTA atlīdzību limiti?

Iestājoties apdrošināšanas gadījumam, vainīgā transportlīdzekļa, īpašnieka vai turētāja apdrošinātājs sedz zaudējumus cietušajām personām, nepārsniedzot šādus atbildības limitus:

OCTA pasūtījuma apmaksa un polises saņemšana

Kā es varu apmaksāt OCTA polises pasūtījumu?

Veicot OCTA pasūtījumu ABCpolise.lv tev tiek piedāvāds izvēlēties OCTA apmaksas veidu:

Pēc pasūtījuma veikšanas nesaņēmu rēķinu savā e-pastā, ko darīt?

Iespējams Tu esi norādījis kļūdainu e-pasta adresi. Šajā gadījumā(protams arī visos citos neskaidrību gadījumos) zvani uz mūsu informatīvo tālruni 22001020.

Ko darīt, ja nesaņēmu apstiprinājumu par polises izgatavošanu?

Iespējams esi norādījis kļūdainu kontaktinformāciju. Šādā gadījumā pirms piedalīties ceļu satiksmē sazinies ar mums zvanot 22001020 vai rakstot info@abcpolise.lv. OCTA polises spēkā esamību vari pārbaudīt LTAB datu bāzē. Kā pārbaudīt OCTA polises esamību skaties šeit.

Atbildēm uz Jūsu jautājumiem nav juridiska spēka - tām ir tikai informatīvs raksturs. Plašāk par OCTA apdrošināšanu varat uzzināt "Sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā".

Saistītie raksti

OCTA apdrošināšana ir obligāta katram auto īpašniekam vai tā turētājam. Par piedalīšanos ceļu satiksmē bez apdrošināšanas polises paredzēts sods līdz 120 Eiro apmērā, kā arī tiks piešķirti 2 soda punkti. Apdrošināšanas objekts ir transportlīdzekļa īpašnieka vai tiesīgā lietotāja civiltiesiskā atbildība par ceļu satiksmes negadījumā nodarīto zaudējumu trešajai personai.
OCTA standartlīguma iespējamie termiņi - 3, 6, 9, 12 mēneši. Polise ir derīga Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs.