Lauksaimnieki gaida sējumu apdrošināšanas piedāvājumus

Lauksaimniecības apdrošināšanaDaba bieži vien negaidītus, negatīvus pārsteigumus sagādā ne tikai autovadītājiem, bet arī lauksaimniekiem, kad rūpīgi koptie lauki pēkšņi, piemēram, stipru lietavu dēļ pārvēršas vienā lielā peļķē un bojā iet sējumi. Pagājušajā gadā, piemēram, Zemgalē bojā aizgāja 60 līdz 80 procenti ziemāju.

Par to, ka sējumus varētu apdrošināt runā jau gadiem, bet apdrošināšanu neīstenoja dažādu iemeslu dēļ. Vien no iemesliem bija, ka par šādu apdrošināšanas veidu bija zema interese gan no pašu lauksaimnieku puses, gan no apdrošināšanas kompāniju puses.

Tagad Zemkopības ministrija ir solījusi palīdzēt, un līdz februāra vidum zemnieki gaida sējumu apdrošināšanas piedāvājumus.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības „Latraps” izpilddirektors Edgars Ruža informē, ka šobrīd ir par sējumu apdrošināšanu uzrunāti starptautiskie brokeri un BTA, lai izstrādā modeli sējumu apdrošināšanai. Tāpat patlaban notiek sarunas arī Vācijas „Vereinigte Hagel”, kas tieši specializējas sējumu apdrošināšanā. E.Ruža stāsta, ka Vācijas kompānija gan nedaudz baidās no Latvijas, to skaidrojot ar dabas apstākļu dēļ ciestiem lieliem zaudējumiem Lietuvā. Kaimiņvalstī šī kompānija apdrošina jau 4 gadus.

Sējumiem jābūt apdrošinātiem jau marta beigās pret vasaras riskiem – lietavām, vētrām, krusu. Sējumu apdrošināšanas būtība ir, ka zemnieks saņem atlīdzību, ja bijuši minētie riski, kuru dēļ zaudē lielu daļu vai pat visus sējumus. Atlīdzība ir svarīga ne tikai tāpēc, ka var saņemt naudu, kas kompensētu tos ienākumus, ko gūtu no ražās pārdošanas, bet arī, lai varētu nopirkt jaunu ražu. Būs vai nebūs apdrošināšanas – tas ir svarīgs jautājums arī no kreditēšanas nosacījumu viedokļa.

E.Ruža stāsta, ka daudzi zemnieki izmanto nākotnes pārdošanas līgumus. Lauksaimnieki šobrīd slēdz līgumus, fiksē cenas, jau pārdod ražu. Ja ražas nebūs, to jāiepērk no citurienes. Taču to nevar izdarīt, ja nav naudas. Šādos gadījumos apdrošināšanas atlīdzība būtu kā drošības spilvens.