Pēdējos gados pieaug bērnu traumatisms

Neraugoties uz daudzajām informatīvajām kampaņām, kas vecākus mudina vairāk rūpēties un pieskatīt savus bērnus, pēdējo gadu laikā pieaudzis bērnu traumatisms. Pagājušajā gadā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), kas ir lielākā bērnu daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, saistībā ar dažādām traumām vērsušies 19 144 bērni.

Salīdzinājumam BKUS Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā sakarā ar dažādām traumām pēc palīdzības 2008. gadā vērsušies 19 847 bērni, 2009. gadā – 16 918 un 2010. gadā – 16 263 bērni. Savukārt apdrošināšanas kompānijas BTA dati liecina, ka pagājušajā gadā salīdzinot ar 2010. gadu par 11% pieaudzis apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits, kas saistītas ar traumām, ko guvuši bērni.

Apdrošināšanas kompānijas BTA speciālisti dara zināmu, ka pēdējo 5 gadu laikā apdrošināšanas jomā ir vērojama pozitīva tendence – vecāki arvien biežāk aizdomājas par savu bērnu drošību, un minētajā periodā kompānijā apdrošināto bērnu skaits pieaudzis par 25%. Analizējot datus par pagājušo gadu, secināts, ka 35% no visiem BTA apdrošinātajiem pret nelaimes gadījumiem ir tieši bērni vecumā līdz 18 gadu vecumam.

Kā liecina VSIA BKUS dati, tad visbiežāk jeb 54% gadījumos bērni traumas gūst mājas apstākļos. 15% no bērniem, kas pēc palīdzības vērsušies Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā, traumas guvuši brīvā dabā. Kā nākamā vieta, kur bērni gūst traumas, tiek norādīta skola – 8%, tad 7% transportā vai satiksmes zonā un 16% gadījumos traumas guvuši citviet. Satraucošs ir fakts, ka 85% no traumas guvušajiem bērniem ir vecumā līdz 5 gadiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Upenieks informē, ka viena no nopietnākajām traumām, ar kurām ārstiem nākas saskarties ir apdegumi. Šādu slimnieku skaits, kuri ārstējas Bērnu slimnīcā saglabājas nemainīgi augsts – ap 250 bērniem gadā. Turklāt vislielākais apdegumu skaits ir vecuma grupā no jaundzimušā līdz 2 gadu vecumam un galvenie ir termiskie aģenti (83%) karsti šķidrumi – ēdiens, dzēriens un ūdens.

Kā norāda J. Upenieks, tad bērnu traumatisms ir izteikti vecuma problēma, kas nozīmē, ka katrā vecuma grupā ir savi „melnie punkti”. Jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz gada vecumam visbiežāk sastopamas traumas, kas saistītas ar kritieniem no augstuma un apdegumu traumas. Mazbērna periodā (1-3 gadi) visbiežāk ārsta palīdzību nākas meklēt apdegumu un aizrīšanās/saindēšanās dēļ.

Pirmsskolas vecumā „līderos” izvirzās traumas, kas saistītas ar drošību uz ceļa un aktīvo atpūtu. Savukārt skolas vecuma bērniem bieži nākas saskarties ar dzīvnieku kodumiem un traumām fizisko aktivitāšu laikā.

BTA Personu apdrošināšanas departamenta direktore Katrīna Radzinska informē, ka jau kādu laiku apdrošināšanas tirgū vērojama tendence pieaugt interesei par bērnu apdrošināšanu. Bērnu apdrošināšanas popularitātes pieaugums skaidrojams ar sporta aktivitāšu popularizēšanu un aktīva dzīvesveida piekopšanu, ko apliecina arī apdrošinātāja veiktā klientu aptauja.
Kā norāda BTA pārstāve, tad minimālā nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises cena 12 mēnešiem ir sākot no 4 latiem. Līdz ar nelaimes gadījumu apdrošināšanu klientiem būtu jāpadomā arī par medicīnisko risku apdrošināšanu. Tad traumas gadījumā tiks izmaksāta ne tikai atlīdzība par traumas faktu, bet apdrošinātājs segs arī ar traumu saistītos ārstēšanas izdevumus līdz līgumā noteiktajiem apjomiem. Tiek apmaksātas vizītes arī pie privātiem ārstiem.

Vecākiem jāņem vērā, ka līdz 7 gadu vecumam, bērnus var apdrošināt tikai kopā ar kādu no vecākiem.
Vairāk informācijas par nelaimes gadījumu apdrošināšanu variet uzzināt, zvanot uz ABCpolise.lv informatīvo tālruni 22001020.