Lieldienās šūpojoties, atcerieties par savu un bērnu drošību!

Viena no neatņemamām Lieldienu tradīcijām neapšaubāmi ir šūpošanās. Mūsu senči uzskatīja, ka tā ir maģisks rituāls, kas simboliski atdarina saules ceļu debesu kalnā. Tomēr jāatceras, ka šī nodarbe var būt arī bīstama, ja to veic pārgalvīgi vai, atrodoties šūpoļu tuvumā, ir neuzmanīgi.

Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati, tad viens no biežākajiem negadījumu veidiem ir savainojumi, kas gūti pēc dažādiem kritieniem. Savukārt, analizējot datus par nelaimes gadījumiem, kas saistīti ar kritieniem no šūpolēm, secināts, ka pēdējos gados visos minētajos gadījumos cietuši tieši bērni. Bērni galvas vai citu ķermeņa daļu traumas guvuši ne tikai šūpojoties vai izkrītot no šūpolēm, bet arī neuzmanīgi tām pietuvojoties.

Vēl Baltas dati liecina, ka pēdējos gados kā svētkos tā arī ikdienā kritieni visbiežāk piedzīvoti tieši ziemas sezonā, aktīvi atpūšoties – slēpojot vai braucot ar sniega dēli.

Apdrošināšanas sabiedrības Balta Atlīdzību direktors Ingus Savickis uzsver, ka cilvēkiem jāņem vērā, ka kritiens kā negadījuma veids ir salīdzinoši bīstams. Kā liecina Baltas dati, tad sasitumi un nobrāzumi ir vieni no nebūtiskākajiem savainojumiem, biežāk tomēr krītot tiek gūtas nopietnas traumas, pat galvas kontūzijas, smadzeņu satricinājumi un lūzumi.

Analizējot apdrošināšanas sabiedrības Balta datus var secināt, ka pērn cietušo skaits, kuri savainojumus guvuši krītot dažādos apstākļos, bijis mazāks nekā 2010. gadā. Ja 2010. gadā gandrīz 900 personas cietušas krītot, tad 2011. gadā cietušas 759 personas.

Baltas pārstāvji informē, ka pagājušajā gadā no visām nelaimes gadījumos izmaksātajām atlīdzībām apmēram 31% sastādīja tieši kritieni, kas gūti dažādos apstākļos. Klientiem par šo negadījuma veidu atlīdzībās izmaksāti gandrīz 100 000 Ls. Salīdzinājumam 2010. gadā nelaimes gadījumu atlīdzībās Balta izmaksāja 484 300 Ls, no tiem atlīdzības klientiem, kuri cietuši dažāda veida kritienos, sastādīja 104 883 Ls.

Savukārt šogad Baltā jau saņemti 204 atlīdzību pieteikumi, kas saistīti ar dažāda veida kritieniem, kas gūti nodarbojoties ar kādu no ziemas sporta veidiem, vingrojot iekštelpās un veicot dažādus ikdienišķus mājas darbus, piemēram, nesot malku.

Ņemot vērā, ka tuvojas vieni no skaistākajiem pavasara svētkiem – Lieldienas, un vairumam Latvijas iedzīvotāju būs brīvas 4 dienas, apdrošinātāji aicina ne tikai vecākus un citus pieaugušos rūpīgi sekot līdzi bērnu atpūtai dažādās pasākumu norises vietās, bet arī pašiem būt piesardzīgiem šūpolēs un to tuvumā.